Делегація у складі викладачів та працівників коледжу 18 квітня взяла участь у перегляді другого прем’єрного показу вистави Вінницького академічного музично-драматичного театру імені Садовського «Kvітка. Пісня наяву й у снах».
Це перша в світі вистава про американську співачку українського походження Квітку Цісик, якій 4 квітня мало би виповнитись 65 років. Вона про кохання, хворобу, підтримку, знесилення та врешті – всесвітнє визнання.
Ідею такого театрального проекту про Квітку Цісик в Україні розвивали протягом двох років, а її метою є не стільки вшановування пам’яті талановитої співачки, скільки привернення уваги до проблеми несвоєчасної діагностики раку молочних залоз. Важливо те, що проект має благодійну складову і частину коштів, отриманих від вистави, планують витратити на придбання вже другого пересувного мамографа для Вінницької області.
Глядачі, в тому числі й Іллінчани, долучились до поціновувачів творчості «американки з українським серцем».
Трішки біографії: Квітка Цісик (4 квітня 1953, Нью-Йорк – 29 березня 1998, Нью-Йорк) була популярною виконавицею рекламних джинґлів у США, оперною та блюзовою співачкою, виконавицею українських народних і популярних пісень.
Пісня «Ти осяюєш моє життя» (You Light Up My Life), яку вона виконала для однойменного фільму, отримала 1978 року «Оскар» і «Золотий глобус» у категорії «Найкраща пісня до фільму», а також номінувалася на нагороду «Греммі» у категорії «Пісня року». 1992 року у Квітки діагностували рак молочної залози. 29 березня 1998 року в Нью-Йорку, не доживши 5 днів до свого 45-річчя, Квітка Цісик помирає від хвороби.
Квитки на подію були розкуплені задовго до дня як першої (4 квітня) так і другої прем’єри, у залі – аншлаг.
Сама вистава тривала півтори години, під час якої були і сльози і милування і така тиша, щоб тільки чути кожен подих артиста, кожне слово, кожну ноту.
І справді, доля Цісик, яка й лягла в основу вистави – складна. Батьки Квітки після війни мусили покинути Україну та переїхати до Сполучених Штатів. Там і народилася дівчинка, яку спочатку хотіли назвати Катею, та врешті вона стала відома як Квітка.
Ті, хто чув її пісні – знають, що голос дівчини має неймовірну енергетику. Квітка вчила українську тільки у останні роки свого життя й намагалась надолужити час. Так, дізнавшись про своє захворювання і те, що жити лишається три місяці, американська співачка вирішує записати платівку із виключно українськими піснями. Врешті замість трьох місяців дівчина бореться із хворобою ще сім років, попри усі прогнози лікарів, та навіть народжує сина.
На сцені театру грали актори Вінницького академічного муздрамтеатру імені Садовського. Протягом всієї вистави лунали пісні у виконанні Квітки. Режисером-постановником вистави за п’єсою сучасного драматурга Олега Миколайчука - стала народна артистка України Таїсія Славінська.
Тетяна Фролова, яка є першою, хто зіграв роль Цісик – така ж легка, весела та енергійна, якою була Квітка. Дівчина справді вжилася у образ, що засвідчили оплески зали.
Сама вистава була оповіддю про щасливу у коханні дівчину, яка в один момент дізналась про свою хворобу – рак молочної залози. Втім Квітка не здалася: вона вирішила, що за той час, що їй лишився – три місяці за прогнозами лікарів – хоче зробити якомога більше. Дівчина не шкодує себе і весь час витрачає на запис україномовного альбому, адже нині як ніколи має потребу відчути себе тим, ким є насправді – українкою.
Коханий чоловік Еді підтримує ідею, та водночас вмовляє її берегти своє здоров’я: каже, що навряд чи колись в Україні почують її пісні. Але Квітка стверджує, що немає нічого неможливого і сподівається, що врешті про неї дізнаються на Батьківщині, а «Україна – розквітне».
Завершилась вистава демонстрацією світлин Цісик – від дитинства і до останніх її років.
Зі сльозами на очах та із захватом аплодували акторам глядачі. Відтак, коли вони та музиканти вийшли для того, щоб вклонитися публіці – їм віддячили квітами та оваціями.
Серед почесних гостей прем’єри був і американський піаніст з українським корінням (родом з Одеси) та продюсер соціально-благодійного проекту «Незабутня Квітка» Алекс Гутмахер.
Вперше почувши пісні Квітки Цісик у 2006 році, Алекс настільки надихнувся, що врешті й створив благодійний проект «Незабутня Квітка». І ось цей проект – працює на випередження та попередження хвороб молочної залози у жінок. В рамках проекту з 2016 року по містах і селах України вже курсує пересувний кабінет, обладнаний мамографом. Як сказав Алекс Гутмахер: – Я подумав: Україна й так має шоу – танців, співів, але – що далі? А цим проектом я продовжив життя Квітки тим, що тепер можна рятувати інші життя, – це не я, це Бог керує цим проектом. Тепер завдяки проекту область отримала ще один мамограф: сертифікат від проекту «Незабутня квітка» на 100 тисяч гривень для придбання ще одного «пересувного кабінету» передано Вінницькому онкологічному центру. Раннє діагностування дозволяє врятувати життя жінки, а профілактика – краще лікування.
Алекс Гутмахер до речі, теж був на сцені – грав на роялі мелодію, в якій були переплетені мотиви українських народних пісень та читав власний вірш, присвячений Квітці. А ще сказав, що придбав для неї зірку на небі та назвав її на честь Квітки. Тож тепер на небосхилі й справді світиться Квітка Цісик.
На завершення події, що можна розцінювати як світову – усі глядачі і ми разом з ними заспівали одну з улюблених пісень Цісик «Черемшину»: разом із акторами, «разом» із Квіткою.
Додому їхали під такими сильними емоційними враженнями, ділились ними потім і з рідними, і з друзями. А та «Черемшина», що лунала під склепінням театру – до цього часу ще лунає в наших серцях.
Наталя Кучер, юрисконсульт