Сайт оновлюється. Просимо вибачення за тимчасову відсутність частини матеріалів

НОВОРІЧНІ СВЯТА В УКРАЇНІ РОЗПОЧАЛИСЬ

18.02.2022

СВЯТКУВАННЯМ РІЗДВА ХРИСТИЯНАМИ ЗАХІДНОГО ОБРЯДУ, ЯКЕ У ЦЬОМУ РОЦІ ВПЕРШЕ ОФІЦІЙНО ВИЗНАНО ВИХІДНИМ ДНЕМ.


Різдво християни відзначають у всьому світі. Але чому свято розділило віруючих на дві громади, які відзначають католицьке Різдво 25 грудня і народження Христа 7 січня, що спільного та особливого в святкуванні християн східного та західного обрядів - про це і є наша розповідь.




Різдво - одне з найважливіших християнських свят, яке 25 грудня відзначають католики, а через два тижні після цього - і християни східного обряду.


Різдво знаменує народження Ісуса Христа, який, за віруванням християн, посланий Богом у світ для спасіння людства. Саме цей день розділив історію на "до" і "після" - від народження Христа почалося сучасне літочислення під назвою "наша ера".



Різдво Христове має давню історію з унікальними традиціями та звичаями - люди прикрашають ялинки, готують святкові страви, колядують, ходять до церкви та відвідують родичів.


х я католичне ройдсвіРіздво - одне з найважливіших християнських свят, яке відзначають у світі 25 грудня і 7 січня


Традиції святкування Різдва західного обряду


Різдво для католиків і протестантів є особливим і найважливішим релігійним святом. Напередодні Різдва люди дотримуються адвенту - час у очікуванні свята, коли люди особливо приділяють увагу духовному життю, дехто, за бажанням, дотримується посту.


Свято об'єднує всю родину, яка з трепетом прикрашає дім до Різдва - це символізує віру і шанування Ісуса. Серед символів цього свята особливе місце займає ялинка, а також різдвяні вінок, омела, солома та подарунки.



Українська колядка "Щедрик" стала всесвітньо відомим хітом під назвою "Керол дзвінків" - відео ЗА ПОСИЛАННЯМ https://www.youtube.com/watch?time_continue=38&v=vqU42optc8Y


гіпфі

Ввечері, 24 грудня, коли в небі з'являється перша зірка, родини збираються на святу Вечерю з пісних страв: риби, оплаток (пісний хліб), фруктів, горіхів та іншого. Перед початком їжі глава сім'ї читає уривок з Євангелія, родина співає першу коляду, потім всі переломлюють різдвяний хліб - оплаток.




Після вечері родина збирається до храму - на Месу Надвічір'я Різдва, яка символізує єдність Отця і Сина. Меса починається, переважно, опівночі. Під час неї священник кладе в різдвяний вертеп фігурку немовляти Ісуса.


Друга святкова Меса відбувається на світанку і символізує час появи на світ нового життя з лона матері. А третя Меса, яка відправляється вдень, доносить символ народження Ісуса у серця всіх віруючих.


25 грудня подається святкова їжа. Головною стравою столу у більшості католиків і протестантів є запечена індичка, качка, свинина та інше.


А також 25 грудня всі шукають подарунки від Санта Клауса чи Святого Миколая.


Діти 25 грудня чекають від Santa Claus подарунків
Діти 25 грудня чекають від Санта Клауса подарунків


Традиції святкування Різдва східного обряду


Православні та греко-католики відзначають День народження Христа 7 січня. Для християн східного обряду свято Різдва Христового є важливим релігійним святом, але другим після Великодня, який для них більш важливий.


Читайте також: Колядки для дітей: тексти пісень українською мовою


Щороку перед Різдвом християни дотримуються суворого різдвяного посту - Пилипівки, який починається з 28 листопада і закінчується 7 січня. Під час посту люди намагаються духовно очиститись та покаятися у гріхах.


Напередодні Різдва 6 січня відбувається Святий Вечір - люди готують 12 пісних страв на честь 12 апостолів Христа. Традиційно на столі стоять узвар, пампухи, борщ з вушками та кутя, яка є головною стравою Святого Вечора.


Святве вечеря складається з 12 пісних страв
Свята вечеря складається з 12 пісних страв


А сідає родина вечеряти тільки після того, як на вечірньому небі зійде перша зірка - господар дому запалює різдвяну свічку, виголошує молитву і благословляє їжу.


7 січня люди йдуть на богослужіння, а далі - ходять в гості до родичів, колядують і ведуть вертепи - пересувні театри з людей або ляльок, які показують вистави про народження Христа у Віфлеємі. У цей день закінчується різдвяний піст.


Коляда - невід'ємна традиція святкування Різдва
Коляда - невід'ємна традиція святкування Різдва


Чим відрізняється Різдво західного обряду від східного


Християни західного обряду святкують Різдво з 24 по 25 грудня, тоді як віруючі східного обряду святкують народження Христа з 6 по 7 січня.


Дата святкування Різдва у всіх однакова, різниця тільки в системі літочислення - західні церкви відзначають Різдво за Григоріанським календарем, а східні - за Юліанським, де 7 січня - це 25 грудня за старим стилем.


Також дещо відрізняється важливість свята. Для Заходу народження Христа - найважливіше релігійне свято в календарі, коли для Сходу важливішим за Різдво є Великдень - день Господнього Воскресіння.


Різдво для католицького світу символізує родинне свято, коли для православних та греко-католиків це перш за все - духовне свято.



Окрім того, піст перед Різдвом у них не такий суворий, як у християн східного обряду. Католики і протестанти перед Різдвом мають Адвент - місяць у очікуванні свята, протягом якого люди намагаються більше часу приділяти духовному життю, родині. Дехто, за бажанням, постить.


В обох християнських громадах є Святвечір - святкова вечеря з пісних страв. Католики починають частування з оплаток або гостій - тонких хлібних пластин, якими причащають прихожан в церкві. У східному обряді частування починають з куті.


Святвечір віруючих східного та західного обряду
Святвечір віруючих східного та західного обрядів


У православних і греко-католиків на Різдво є одне нічне богослужіння, у якому одразу правлять Велике Повечір'я, Утреню та Літургію. Натомість у вірян західного обряду служать три різдвяні меси окремо – вночі, вранці та вдень, що символізує народження Спасителя у лоні Отця, у череві Матері Божої і народження Ісуса у душі кожного християнина.


А 25 грудня у більшості віруючих західного обряду головною різдвяною стравою є запечена індичка або качка. Також чимало християн готують так званий різдвяний пудинг. Такі традиції поширені у США, Великобританії, Німеччині, Франції, Греції та інших країнах.


На Різдво католики та протестанти дарують усім подарунки, які кладуть під ялинку чи у шкарпетки від Санти Клауса чи Святого Миколая.



ЗА МАТЕРІАЛАМИ САЙТУ: https://24tv.ua/statti_tag4571






Поділитися: